Nasza organizacja ma ponad 20 letnią tradycję. We wrześniu 1995 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie na spotkaniu przewodniczących 19 zarządów zakładowych pionu Policji i Michała Ćwieka przewodniczącego pionu w ZZPC MSW zdecydowano o utworzeniu nowej struktury związkowej wyłącznie dla środowiska osób zatrudnionych w policji oraz emerytów byłych pracowników Policji. W dniu 20 października 1995 r. w Katowicach zawiązała się grupa inicjatywna, która wyłoniła Komitet Założycielski Związku Zawodowego Pracowników Policji oraz przygotowała niezbędne dokumenty i złożyła w sądzie rejestrowym. 9 listopada 1995 r. VII Wydział Cywilny i Rejestrowy Sądu Wojewódzkiego w Warszawie wydał postanowienie o rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji. W skład Krajowej Komisji Wykonawczej weszli wszyscy przewodniczący zarządów wojewódzkich, szkół Policji, zakładów i ośrodków pionu Policji – powołano również Prezydium Krajowej Komisji Wykonawczej jako organ wykonawczy KKW. Liczebnie związek stał się główną siłą reprezentującą interesy pracowników Policji (więcej informacji na stronie nszzpp-krakow ).
Nasz Związek jest największą organizacją zakładową zrzeszającą pracowników Policji w regionie Małopolskim, liczącą ponad 300 członków. Posiada własną strukturę administracyjną, finansową i majątkową. Siedziba Zarządu Wojewódzkiego NSZZ PP znajduje się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy ulicy Mogilskiej 109, pokój nr 4.
Staramy się aby każdy Pracownik zrzeszony w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Pracowników Policji Policji mógł skorzystać ze świadczeń zagwarantowanych w Statucie oraz miał zapewnioną profesjonalną obsługę prawną. Celem Naszej organizacji jest dbałość nie tylko o ochronę interesów członków związku ale także poprawa warunków pracy i życia wszystkich pracowników.
Jesteśmy organizacją otwarta na problemy zwykłych ludzi. Uczestniczymy w działaniach na rzecz wspierania społecznych
i lokalnych inicjatyw oraz niesiemy pomoc znajdującym się w potrzebie.
Co między innymi daje pracownikowi przynależność do związku zawodowego ?
- Pomoc silnej grupy w razie problemów w pracy.
- Większa możliwość wynegocjowanie lepszych warunków pracy, bądź podwyżki
- Pomoc w razie dyskryminacji, przemocy, czy też niesprawiedliwego traktowania.
- Możliwość pomocy innym pracownikom.
- Możliwość skorzystania z porad ekspertów działających w związku, a także prawników
- Zasiłki Statutowe.
Nie leży to w powszechnej świadomości, ale warto wiedzieć, jak dużo współcześni pracownicy zawdzięczają związkom zawodowym. W skali świata to związki zawodowe „wynalazły” weekendy, wywalczyły ośmiogodzinny dzień pracy czy wymogły zakaz zatrudniania dzieci.
Deklaracja_Czlonkowska_NSZZ_PP.pdf
Z wyrazami szacunku
Przewodnicząca Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego
Związku Zawodowego Pracowników Policji w Nowym Sączu
Maria Łukasik